Početna strana > Hronika > Milan Beko: Nisam pod lupom Brisela
Hronika

Milan Beko: Nisam pod lupom Brisela

PDF Štampa El. pošta
petak, 01. jul 2011.

„Ne postoji zahtev Evropske unije, niti famozno pismo, kojim se zahteva preispitivanje privatizacija u Srbiji, koje je navodno dostavljeno srpskim vlastima. U to sam se uverio pre nekoliko dana u razgovoru sa predstavnicima Evropske komisije.” Ovim rečima je biznismen Milan Beko juče demantovao da je najmanje pet njegovih firmi pod lupom državnih organa. Beko je time ujedno demantovao i izjavu ministra Ivice Dačića, ali i brojnih drugih državnih zvaničnika koji su pre više od nedelju dana potvrdili da je administracija EU srpskim vlastima uputila pismo kojim traži da se ispita da li je u privatizaciji 24 preduzeća bilo korupcije, kao i da li su one bile u skladu sa zakonom i evropskim kriterijumima.

Iako je pismo prema svedočenju mnogih već predato nadležnim državnim organima koji se bave ispitivanjem tih navoda, Milan Beko kaže da nije tačno da je Evropska unija tražila da se obavi revizija privatizacije po nekakvom spisku preduzeća.

„Pošto se Briselu veruje, ne želeći da idem preko srpskih vlasti, otišao sam pravo u Evropsku komisiju i odneo im fajl sa dokumentacijom o ’Luci Beograd’. Među predatim dokumentima nalaze se i brojne presude nadležnih sudova u korist ’Luke’, između ostalih i presuda Privrednog suda u Beogradu iz oktobra prošle godine u čijem se obrazloženju navodi da je otkup akcija ’Luke’ od ’Vorldfina’ obavljen u skladu sa zakonom i da u tom postupku ni država ni mali akcionari nisu oštećeni. Ne želim da spominjem ko je od evropskih zvaničnika prisustvovao sastanku, ali oni su se samo pogledali i rekli: ’Ko će od nas dvojice da mu kaže’. Zatim su istakli kako ne zahtevaju preispitivanje i reviziju privatizacija u Srbiji, niti ih interesuju pojedinačni slučajevi”, prepričavao je Beko detalje sa pomenutog sastanka.

On ne poriče da je stigao neki dopis iz Brisela u Beograd. Kako kaže, Evropsku komisiju interesuje samo kako funkcioniše sistem, a ne konkretni slučajevi.

„Njih zanima da li je žalba Saveta za borbu protiv korupcije, na primer, u nekom slučaju privatizacije, završila u fioci ili je procesuirana. Praktično ih interesuje na koji način funkcionišu institucije u Srbiji”, rekao je Beko i dodao da je od zvaničnika Evropske komisije čuo i da nije prvi put da se sadržaj njihovih dopisa interpretira na drugi način.

Međutim, koordinator Vlade Srbije za odnose sa javnošću Slobodan Homen juče je novinarima izjavio da očekuje da će tužilaštvo u narednih nekoliko dana uraditi izveštaj o spornim privatizacijama.

Potvrdio je da Evropska unija i srpsko tužilaštvo „komuniciraju” o privatizacijama za koje se sumnja da je postojala korupcija.

Milan Beko ne misli da je ovom izjavom Homen njega demantovao.

„On je time samo potvrdio ovo o čemu ja govorim. Molim vas, kako može revizija tako ozbiljnih privatizacija da se završi za sedam dana. Znate li koliko je to ozbiljan posao da bi se u tako kratkom roku obavio. Homen zapravo potvrđuje da će Beograd Briselu poslati izveštaj o funkcionisanju sistema, a ne o pojedinačnim slučajevima privatizacije”, ubeđen je Beko.

On dodaje i da je pravno maltretiran i da je na delu „partijski projekat zamene ekonomsko-političke elite”.

„Pozadina cele priče leži u Zakonu o finansiranju političkih stranaka. Odavno ne finansiram više nikoga i ovo što se sada dešava je zbog efikasnijeg finansiranja političkih stanaka. Vlast pokušava da instalira svoju poslovnu grupaciju koja će im pružati finansijsku podršku”, rekao je Beko.

On ne veruje ni da je nekoliko velikih evropskih firmi, među kojima je i nemački „Vac”, zbog zaštite vlasničkih prava, pomoć zatražilo kucajući na vrata Evropske komisije u Briselu. Upravo je to, prema pisanju medija, bio povod da zvanični Brisel pošalje pismo u kojem insistira da se preispita 24 slučaja privatizacije, kao i kakva bi bila uloga državnih zvaničnika u procesu prodaje.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner